Napsali o nás

Metro dezert oslavoval zprovoznění podzemní dráhy. Čtyři kousky znázorňovaly vagonky

Metro se u nás poprvé rozjelo 9. května 1974. Bylo to na lince C. Ve stejném roce se na trhu objevila sladká trvanlivá pochoutka dezert Metro. Svým názvem odkazuje na nejvýznamnější událost daného roku a dalece přesáhla hranice Prahy.
„Tehdejší oborový výzkumný ústav Pražských mlýnů a pekáren měl za úkol vytvářet inovace,“ vysvětluje obchodní ředitelka Michelských pekáren Radka Slezáková. „Například vymyslet dezert s prodlouženou trvanlivostí a širokou využitelností. Pro budoucí Metro dezert mu byl inspirací podobný výrobek v Holandsku. Zakoupili tam výrobní linku, ale recepturu upravili. Vznikl tak originální český výrobek. V Michelských pekárnách, kam byla posléze přemístěná výrobní linka, se vyrábí nepřetržitě od roku 1975.“
 Z Holandska do ČSSR dorazily dvě linky. Větší byla umístěna na Slovensku, ale protože se výroba dezertu Metro v Michelských pekárnách výborně rozjela, přesunula se větší linka nakonec do Česka a menší se prodala do zahraničí. Dnes se Metro na Slovensko vyváží.
4 kousky = 4 vagonky
 První soupravy metra v Praze vyjely na trasu jen se čtyřmi vagony. I dezert Metro se proto začal vyrábět v baleních po čtyřech kusech. Co na tom, že dnes mají soupravy vagonů pět. Původní název zněl dezert Metro, dnes je to Metro dezert.
 Technologie výroby zůstává po celá léta stejná. Piškot, na něm pomazánka, obalené modelovací hmotou a oba konce „vagonku“ namočené v čokoládě. Kromě klasického Metro dezertu se vyráběly i další, s příchutěmi. Ty se v průběhu let různě obměňovaly. Už na začátku se objevily příchutě pomerančová nebo citronová. V tom případě výrobek nesl pojmenování Michelský dezert. Později přibyly kokosová, kakaová, perníková. Dnes můžete narazit na jahodovou, citronovou, skořicovou nebo mátovou.
 Dezert pro cvičence
 Trvanlivý dezert byl objednáván na masové akce, například pro cvičence na spartakiádách. Dodávky byly tak veliké, že se musely plánovat několik měsíců dopředu.

Obrázek editujete kliknutím

Recept pro domácí pečení - Marcipánový metro dezert

Chcete-li vyzkoušet vlastní výrobu, zde přinášíme i recept, který zveřejnil portál Prozeny.cz.

Obrázek editujete kliknutím

Dopis od zákaznice

Vážení a milí výrobci Metro dezertu! Jistě se podivíte, co Vám může psát paní, co má už 81 roků… Nejedná se o žert, ale o upřímný dopis…. Když jste začali tento dezert vyrábět byla jsem ještě mladá, tuším to bylo asi v roce 1974, ale určitě to nevím. To se otevíral s velkou slávou Nuselský most (tehdy K.Gottwalda) a zároveň začalo jezdit první pražské metro. Nejsem z Prahy – ale do Prahy jsem jezdila často služebně a jednou jsem objevila v jedné pekárně něco pěkného, ale zároveň hrozně chutného. Byly to první Vaše Metrodezerty. Hned jsem si všimla, že jsou podobné vagonům prvního metra a že jsou poskládané vedle sebe – a ocenila jsem výborný nápad toho, kdo navrhl takovou formu toho znamenitého dezertu. A tak jsem si z Prahy přivezla pro sebe i celou rodinu kupu těchto výrobků. A tehdy byly taky velmi laciné. A od té doby jsem si je kupovala i v Brně a kupuji si je dodnes… A jak někdo propadne drogám nebo alkoholu, tak já jsem závislá na Vašem METRO DEZERTU. Když se mi přihodí něco nepříjemného, když mám deprese nebo „blbou“ náladu, tak nesahám po lécích a práškách na zlepšení nálady, ale po tomto Vašem výrobku. Snad se tomu zasmějete nebo podivíte, ale je to pravda. A proto bych si přála, abyste nadále tento dezert vyráběli, protože za ta léta (asi 40 let) se chuť ani trochu nezměnila. Ale jednu starost mám – někdy je Metro dezert tady v Brně těžko k dostání, je jen v některých supermarketech. Syn mi je vozí až z Ostravy, Zlína, Vyškova… Můj život se už chýlí ke konci, ale myslím si, že u mé postele, na nočním stolku i v posledních minutách mého života bude Metro dezert!! S pozdravem J.Ch.

Údaje o společnosti
Michelské pekárny a.s.
Michelské pekárny Premium s.r.o.


Michelské pekárny Premium s.r.o.
sídlo a kontaktní adresa společnosti:
U krčského nádraží 229/17, Krč, 140 00 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
oddíl C, vložka 198709
IČ: 242 63 362 DIČ: CZ24263362
Výše základního kapitálu 200 000,- Kč

Michelské pekárny a.s.
sídlo a kontaktní adresa společnosti:
U krčského nádraží 229/17, Krč, 140 00 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
oddíl B, vložka 648
IČ: 161 92 583 DIČ: CZ16192583
Výše základního kapitálu 3 445 498,- Kč